България е единият от 5-е основни източници за жертви на трафик в ЕС. Годишно съдебната статистика регистрира между 400 и 500 жертви (404 за 2019 г., 443 за 2018 г., 508 за 2017 г. като данните са с натрупване). Голяма част от жертвите остават извън тази статистика, тъй като нямат досег с инситуциите или с гражданските организации, които работят за идентифициране на жертвите.
Глобалната панденмия на вируса COVID 19 създава допълнителни предизвикателсва за противодействие на трафика на хора. Очаква се увеличение на безработицата в резултат на икономическа криза. Когато човек загуби работата и препитанието си, той е много по-сколонен да предприеме рисковани решения и да попадне в капана на трафика и експлоатацията. Рестрикциите на движение по време на карантина, които са необходими с цел ограничаване на заразата, влошават психическото здраве на уязвимите лица. По време на карантина се увеличават случаите на домашно насилие, като ограниченията за излизане лишават жертвите на насилие и на трафик от възможност за бягство от насилниците.
В България през 2019 г. близо 70% са жертвите на трафик с цел сексуална експлоатация, 14% са случаите на трафик на бременна жена с цел продажба на детето й , 11% са жертвите на трафк с цел трудова експлоатация. Жертвите на трафик с цел сексуална екплоатация са предимно момичета и жени. По време на на пандемията Европол предупреждава за иновативните методи, изполвани от трафикантите за въвличане и експлоатация на жертви, включително деца, чрез интернет и онлайн пространството.
Стремежът на различни сектори да намалят цената на продукцията – било то в селското стопанство, в строителство или в туристическия сектор, увеличава риска за трафика хора по веригите на доставки. Според последни изследвания трафикантите създават легални бизнеси за наемане на работна ръка, които поставят жертвите в ситуация на експлоатация в последното звено на веригите за доставки: такива са случаите на български граждани - берачи на плодове в западноевропейски държави, на български граждани, експлоатирани в месопрерабобтвателната индустрия, в строителството, в хотелски вериги и др. Често първата компания във веригата за доставки не знае за условията на труд, които предлагат нейните подизпълнители, наемащи работната ръка.
Специфичен за България е трафикът на хора с цел продажба на новородени. За 2019 г. са регистрирани 56 случая на този вид престъпление. Обикновено в подобна схема попадат жени, които живеят в крайна бедност и са подлъгани да родят своето дете в Гърция. Детето е припознато от човек, който се представя за негов баща, като по този начин се заобикалят регламентите за международни осиновявания. В последтсвие родилката се отказва от родителските си права в полза на бащата, като се надява, че правейки го, ще обезпечи по-добро бъдеще за новороденото дете. Жените са подлъгани, че ще получат съответното на възнаграждение, което те рядко виждат или пък взимат само една малка част от него.