Световен ден за борба с трафика на хора 2024: „Не оставяй нито едно дете в мрежата на трафик на хора“

Автор: Dignita FoundationПубликувано: преди 8 месеца
Сподели:

На 30 юли – Световния ден за борба с трафика на хора, фондация „Дигнита“ отново се включва в глобалните усилия за прекратяване на трафика на деца и отправя категоричен призив за ускорени действия за защита на децата.

Защо е важно

  • Всяка трета жертва на трафик на хора в световен мащаб е дете
  • Децата са все по-уязвими на трафик поради комплексни кризи като въоръжени конфликти, пандемии, икономически трудности и екологични предизвикателства
  • Липсата на адекватни предпазни мерки в онлайн платформите е допълнителен риск за децата, които ги използват
  • Трафикантите използват онлайн платформи, социални медии и тъмната мрежа, за да набират и експлоатират деца, достигайки до по-широка аудитория и разпространявайки експлоататорско съдържание, като използват технологиите за прикриване на престъпленията си

Ситуацията в България

Според статистиката за България, през 2023 г. 13,5% от формално идентифицираните жертви на трафик на хора са деца. Причините за трафика на деца и начините, по които те биват експлоатирани, са многобройни и разнообразни. За справянето с този проблем е необходим съвместен подход на гражданското общество, частния сектор и общностите, които играят важна роля в повишаването на осведомеността, предоставянето на подкрепящи услуги и застъпничеството за политически реформи.

Ролята на фондация „Дигнита“

Екипът на фондация „Дигнита“ като част от гражданската сила на България работи активно на първа линия, за да подпомага жертвите на трафик, включително деца. Един от основните акценти в дейността на организацията е изготвянето на анализи, доклади и експертни становища с цел подобряване на политиките за превенция, противодействие и контрол върху трафика на хора.

Дари