Нова защита и строги мерки срещу трафика на хора след актуализация на Директива 2011/36/ЕС

“Държавите членки могат да създадат национален фонд за жертвите или подобен инструмент съгласно националното си законодателство, за да изплащат обезщетения на жертвите.”
Това гласи една от ключовите промени в актуализираната Директива 2011/36/ЕС относно предотвратяването и борбата с трафика на хора и защитата на жертвите. През 2024 г. Европейският съюз направи значителна крачка в засилването на мерките срещу трафика на хора. Нарастващите и изменящи се заплахи от трафик и експлоатация наложиха преразглеждане на основната законодателна рамка на съюза – Директивата на ЕС за борба с трафика на хора от 2011 г. В този контекст, на 23 януари 2024 г., белгийското председателство на Съвета на ЕС и представители на Европейския парламент постигнаха споразумение за ключови промени в законодателството, което касае борбата с трафика на хора.
Основни промени в Директива 2011/36/ЕС
Една от най-значимите актуализации е добавянето на три нови форми на експлоатация:
- принудителни бракове
- незаконно осиновяване
- сурогатно майчинство
С измененията държавите членки вече са задължени да налагат санкции за съзнателното използване на услуги, предоставяни от жертви на трафик. Държавите членки ще трябва също да гарантират, че жертвите на трафик на хора имат достъп до съществуващите режими за обезщетение на жертвите на умишлени насилствени престъпления. Опциите включват създаването на национален фонд за жертвите или подобен инструмент, за да се осигурят средства за обезщетение.
По-строги наказания и правна рамка
Въведените промени добавят по-строги наказания за престъпления, свързани с трафик на хора, като се взема предвид нарастващото използване на информационни и комуникационни технологии за разпространение на изображения, видеоматериали и други материали със сексуален характер, включващи жертвите. Тази нова форма на престъпление вече е дефинирана като отегчаващо обстоятелство при налагане на наказания. Освен това юридическите лица, признати за виновни в престъпления, свързани с трафик на хора, ще подлежат на засилени санкции, като ограничаване на достъпа до публично финансиране, включително тръжни процедури, безвъзмездни средства и лицензи, както и отнемането на разрешителни за извършване на дейности, свързани с престъплението.
Стъпка към мултидисциплинарен и ориентиран към жертвите подход
Въведените промени бележат сериозен напредък в подхода на ЕС към борбата с трафика на хора, като акцентът пада върху мултидисциплинарен и междусекторен подход. Сред приоритетите са идентифицирането, подпомагането и закрилата на жертвите, като акцентът е поставен върху защитата и овластяването на най-уязвимите групи – жените и децата.
Приемането на актуализираната Директива за борба с трафика на хора представлява значителна крачка към унифициране на националните законодателства на държавите членки в ЕС. В следващите две години, до 15 юли 2026 г., държавите членки ще трябва да транспонират измененията в своите национални законодателства.
Фондация „Дигнита“ ще продължи да участва активно в експертните дискусии относно промените в Директивата както на национално, така и на европейско ниво, като част от своята застъпническа и експертна роля в борбата с трафика на хора.
Последни Новини:

Рискове за българските мигранти в Нидерландия

Защитени ли са украинските бежанци в ЕС от трудова експлоатация?
