„Дигнита“ представи две проучвания за насилието над жени, основано на пола, в сегрегирани ромски общности

През изминалата година фондация „Дигнита“ активно работи за повишаване на разпознаваемостта на жертвите на трафик с цел сексуална експлоатация и насилие, основано на пола, в маргинализирани ромски общности. В партньорство с Националната мрежа на здравните медиатори организацията проведе проучвания и обучения, насочени към ранно идентифициране на рисковите фактори и противодействие на тежките форми на насилие над жени и момичета.
Работата беше фокусирана върху две населени места – кв. „Дружба“ в гр. Нови Пазар и кв. „Кармен“ в гр. Казанлък. В тези общности бе проведено обучение на здравни медиатори, които работят с уязвими групи на терен. В хода на проекта бяха изготвени анализи за специфичните нужди на медиаторите и факторите, които увеличават риска от насилие, основано на пола.
Основни фактори за уязвимост
Проучванията откроиха редица общи фактори, които правят жените и момичетата в тези общности особено уязвими:
- Бедност и висока безработица;
- Липса на образование или ранно отпадане от училище;
- Ранни бракове и раждания;
- Зависимости към алкохол и наркотични вещества.
В допълнение, изследванията разкриха специфични рискове за всяко от населените места. В кв. „Дружба“ бе отчетен висок процент на ранни бракове, докато в кв. „Кармен“ водещ проблем остава крайната бедност, водеща до икономическа зависимост и повишен риск от експлоатация.
Констатации и препоръки
Изводите от двете проучвания бяха представени на кръгла маса през юни 2024 г., с участие на представители на държавни институции, неправителствени организации и експерти. Основните препоръки включват:
- Разработване на системни и многосекторни политики на национално ниво за справяне с насилието над жени, основано на пола.
- Реализиране на местни мерки, насочени към осведомеността за правата на жените, ранните признаци на насилие и рисковете от въвличане в трафик с цел сексуална експлоатация.
- Мобилизиране на ресурсите в общностите – местни лидери и здравни медиатори трябва да бъдат ключови участници в идентифицирането на ранни признаци на нарушения на правата.
Следващи стъпки
Фондация „Дигнита“ ще продължи да подкрепя и овластява хората, които работят на първа линия в тези общности. Освен това, организацията ще насърчава законодателни и социални промени на национално и местно ниво, които защитават правата на жените и момичетата. Превенцията на насилието, основано на пола, изисква цялостен подход, който адресира първопричините за проблема.
Последни Новини:

Рискове за българските мигранти в Нидерландия

Защитени ли са украинските бежанци в ЕС от трудова експлоатация?
