Bottom Ternary Shape
Залез в небето

Човешкото достойнство е ненакърнимо, то трябва да се зачита и защитава

Какво е трафик на хора

Трафикът на хора е тежко престъпление срещу личността и форма на съвременно робство, която засяга милиони хора по света. В глобален контекст този проблем включва експлоатация на жени, мъже и деца, които поради социална и икономическа уязвимост стават жертви на различни форми на трафик. Основните форми на експлоатация включват:

  • Сексуална експлоатация
  • Трудова експлоатация
  • Принудителна просия
  • Трафик с цел извършване на криминални деяния
  • Трафик на бременни жени с цел продажба на новородени

Трафикантите често използват измами, обещания за работа и по-добър живот, за да въвлекат жертвите. След като попаднат в техния капан, жертвите са лишени от свобода чрез заплахи, насилие и манипулации.

Трафик на хора в България

България е сред основните страни източници на жертви на трафик в Европейския съюз. Нашите граждани често са жертви на сексуална експлоатация в държави, в които проституцията е легализирана, или на трудова експлоатация в сектори като селско стопанство, строителство и хотелска индустрия в страни като Германия, Италия и Испания. Те работят при нечовешки условия, без заплащане или с минимални възнаграждения. Много от тези хора попадат в капана на криминални мрежи, които функционират под прикритието на легални бизнеси.

Поради икономическия растеж и потребностите на пазара на труда от  чуждестранна работна ръка, България все повече се превръща и в държава на транзит, както и на дестинация на жертви на трафик. Необходимо е заострено внимание за да се идентифицират експлоатационни практики в сектори като туризъм, строителство, селско стопанство, услуги и домашни грижи, в които все повече участват и граждани на трети страни като Непал, Бангладеш, Узбекистан, Киргистан, Филипините и други. 

Top Secondary Shape

Ако вие или ваш близък сте в ситуация на експлоатация и ограничени права на движение и избор, свържете се с нас чрез формата за контакт, за да получите съвет относно вашите права и възможностите да получите подкрепа!

Top Secondary Shape

Глобалната картина

Според Международната организация на труда, около 27,6 милиона души по света живеят в състояние на съвременно робство, което включва и жертвите на трафик на хора. В Европейския съюз през 2022 г. са регистрирани над 10 000 жертви на трафик. Реалният брой обаче вероятно е значително по-висок, тъй като много случаи остават нерегистрирани. Трафикът на хора е комплексен проблем, който подкопава основните човешки права и оставя трайни травми върху жертвите – както физически, така и психологически. За ефективно справяне с този глобален проблем е необходима координация между правителства, международни организации и обществото като цяло.

Ролята на технологиите

Трафикантите все по-често използват интернет и социални мрежи, за да набират жертви, особено сред млади и уязвими хора. Европол отбелязва ръст в използването на онлайн платформи за въвличане в трафик, което стана особено видимо по време на пандемията от COVID-19. 

Превенцията, информираността и осигуряването на подкрепа за жертвите са ключови елементи в борбата с това тежко престъпление, което продължава да застрашава човешкото достойнство и свобода.

Дари