Очакваното въздействие на пандемията COVID-19 върху престъплението трафик на хора дискутирахме днес с Посланика на конфедерация Швейцария у нас Мюриел Берсе Коен.
Икономическата криза и очакваното нарастване на безработица ще принудят много хора да рискуват, за да обезпечат своето препитание, което би могло да доведе до трафик и експлоатация. По време на периодите на карантина и рестриктивни мерки, стратегиите за набиране и експлоатация на жертви през интеренет стават все по-актуални. В допълнение, повишеното присъствие на децата в онлайн пространстрвото ги излага на рискове от въвличане в детска порнография и сексуална експлоатация.
Това са някои от предизвикателствата породени от кризата в глобален мащаб. Социалният елемент на кризата предстои да бъде усетен и измерен, съгласихме се с посланик Мюриел Берсе Коен. От взаимен интерес са темите за възможностите за участие на частния сектор в реинтеграция на жертви на трафик, както и във въвеждане на политики и практики, които защитават правата на служителите и не допускат експлоатация по веригите на доставки.
В рамките на Българо-швейцарската програма за сътрудничество за борба с трафика на хора изпълнявана между 2015-2019 г,. Швейцария подпомогна противодействието на трафика на хора в България с 1 863 477 франка. Подкрепата бе насочена в областите превенция на престъплението, подпомагане на пострадалите лица и подобряване на сътрудничеството между двете страни.