Главното правомощие на КПКОНПИ е да провежда проверка за установяване на незаконно придобито имущество, когато лице е привлечено като обвиняем за престъпление по чл. 159а-чл. 159г от НК – трафик на хора. Проверката започва въз основа на уведомление от водещия разследването прокурор, който прилага копие от постановлението за привличане на обвиняем и информация за имуществото на лицето, ако има данни за него.
Такъв е случаят с бившия кмет на с. Тъжа, обл. Стара Загора, който на 28.04.2018г е привлечен като обвиняем за ръководене на организирана престъпна група за трафик на жени с цел сексуална експлоатация. По наказателното дело срещу него се съдържа информация, че на 30.05.2018г Специализирана прокуратура надлежно е уведомила КПКОНПИ – отдел Пловдив за повдигнатото му обвинение. Оттам нататък не са публично известни никакви данни, дали КПКОНПИ е образувала проверка и по какъв начин е приключила тя.
През ноември 2021г. Наташа Добрева подаде молба до КПКОНПИ да й бъдат предоставени, в качеството й на адвокат и по реда на чл. 31 от Закона за адвокатурата, преписи от материалите по тази проверка. Те са й необходими да послужат като доказателства по гражданско дело за обезщетение, заведено срещу бившия кмет на с. Тъжа от едно от пострадалите лица. По това дело ищцата твърди, че кметът се е обогатил неоснователно в резултат на престъпната си дейност, включваща нейната експлоатация, и резултатът от проверката на КПКОНПИ е от естество да докаже значително несъответствие в имуществото, т.е. твърдяното обогатяване.
При последвал мълчалив отказ на КПКОНПИ по молбата на Наташа Добрева и съответно обжалване пред компетентния съд, на 03.11.2022г Върховният административен съд постанови следното:
„За жалбоподателката е налице правен интерес от получаване на обективираните в молба вх. №ТД 08-4408/26.11.2021г. до Териториална дирекция на КПКОНПИ – Пловдив документи, които тя обстоятелствено е обосновала в доказателствата приложени по делото, а именно пълномощно за процесуално представителство и призовка за насрочено гр.д. №64718/2019г. по описа на СРС. Приемайки липса на доказан правен интерес, първоинстанционният съд е постановил неправилно съдебния си акт. В допълнение следва да се посочи, че правото на достъп на адвоката до делата и преписките е проявление на правото на защита на едно лице или организация преди започване на съдебнопроизводство срещу него, което основно право се гарантира от Конституцията на Република България.“ (https://info-adc.justice.bg/courts/portal/edis.nsf/e_case.xsp?id=449168&code=vas)
Пред Върховния административен съд Наташа Добрева е представлявана от адв. Диана Драгиева от Български Хелзинкски Комитет.