В рамките на проекта „Украинската бежанска криза: Предотвратяване на трафика на хора сред жените бежанки“, финансиран от Посолството на Кралство Нидерландия в България, фондация „Дигнита“ подготви анализ на рисковете за украински бежанци от трафик на хора в Европа.
Анализът прави предварителна оценка на уязвимостта на украинските бежанци от трафик на хора със специален фокус върху положението на тези от тях, регистрирани в България.
Целта е да се повиши капацитета на националните институции и неправителствените организации, които подкрепят бежанците от Украйна, да разпознават риска от трафик на хора, да разкриват потенциални случаи на експлоатация, да насочват предполагаеми жертви към това как да получат подкрепа и да изпращат сигнали до разследващите органи. Необходимо е и да се повиши и чувствителността на широката общественост към разпознаване на потенциални признаци на експлоатация, което ще спомогне за подобряване на докладваните случаи и преодоляването на пречки като езикова бариера, липса на знания и доверие в местните институции, пред които са изправени украинските бежанци при гарантиране на техните човешки права.
Методологията на анализа заложи на тристепенен подход, предназначен за събиране на качествени данни: документно проучване, фокус групи с представители на полицията и държавните органи в България, полуструктурирани интервюта с доброволци, социални работници, местни и национални експерти.
Анализът предоставя обща систематизирана информация за ситуацията с трафика на хора в Украйна преди войната, разглежда настоящата украинска бежанска криза в Европа и в частност в България, фокусира се върху рисковете от трафик на хора за бежанците и най-уязвимите групи сред тях, и отправя препоръки с оглед с оглед подобряването на превенцията на трафик на хора, идентификацията на жертви на трафик и защитата им в България.
Основни изводи от доклада:
- Поради своето географско местоположение, по-бавно икономическо развитие, по-нисък стандарт на живот в сравнение с държавите членки на ЕС, както и наличието на сложни организирани престъпни мрежи, Украйна исторически е била основна страна на произход за жертви на трафик на хора. Руската инвазия в Украйна влоши положението с трафика на хора, като предизвика масова принудителна миграция и изложи уязвимите групи от населението в риск от експлоатация и насилие. Седем месеца след началото на войната в Украйна рискът и опасностите, свързани с трафика на хора, са обект на засилено внимание от междуправителствени, международни и национални организации.
- Независимо от това доказателствата за стратегии за набиране, механизми за контрол и експлоатация на жертви, както и профилът на извършителите, са все още фрагментирани. Полицейски акции и разследвания, както и доклади на НПО и изявления на доброволци и експерти, очертават първоначалната картина. Докато присъствието на правоприлагащи органи и усилията на НПО за повишаване на осведомеността неутрализираха в някаква степен първоначалните заплахи за сигурността на границите, доказателства дават основание да се смята, че рисковете, свързани с незаконно транспортиране, настаняване и намиране на доходоносна дейност от страна на украинските бежанци, не са отстранени. В същото време трафикантите се възползват от масовото използване на социалните медии от бежанците в опитите им да се справят с предизвикателствата в приемащите ги общества, за да набират жертви.
- Докато се наблюдават известни подобрения в приемащите общества по отношение на пристигането и регистрацията за временна закрила, краят на държавно финансираните програми и изчерпването на финансовите ресурси за първата вълна бежанци вероятно ще подейства като импулс за рискови стратегии за осигуряване на издръжка, особено за тези, които не притежават признати квалификации и са отговорни за издръжката на три поколения. Организираната престъпност, както и отделните престъпници, вероятно ще се възползват от тези уязвимости и експертите предупреждават, че украинските жени могат да станат мишени за трафик с цел сексуална експлоатация по Черноморието. В същото време доброволци в България и други приемащи страни разпознават схеми за трудова експлоатация и злоупотреби с трудово правните наредби. Жените и момичета в риск от бедност в Украйна, непридружените непълнолетни, лицата с различно от украинското гражданство, тези, които нямат достъп до схемите за временна закрила, хората с увреждания, както и представителите на маргинализирани групи като ЛГБТИ и ромите, имат кумулативна уязвимост, която ги поставя в по-висок риск от трафик и експлоатация.
- Нежеланието на украинските бежанци да докладват насилие и експлоатация поради недоверие в публичните институции или страх от дискриминация създават предизвикателства пред ранното разпознаване на признаци за трафик на хора. Това, в комбинация с липсата на познания на бежанците на местния език в приемащите общества, повишава тяхната уязвимост към трафик и експлоатация и ограничава възможностите им да търсят помощ и защита срещу насилието.
В светлината на тези изводи анализът отправя препоръки с оглед подобряване на превенцията от трафика на хора, засилване на процеса на идентифициране на жертви и предоставянето на подкрепа за украински бежанци, които може да са станали обект на експлоатация.
Целия анализ можете да намерите ТУК.
Анализът е разработен с подкрепата на Посолството на Кралство Нидерландия в България: