Жените, които предоставят сексуални услуги срещу заплащане, са изключително уязвими към трафика на хора с цел сексуална експлоатация. Много често, трафикантите се насочват именно към такива жени в риск, като ги примамват с обещания за големи възнаграждения и сигурност, в случай че работят за тях. В други случаи, жените са принуждавани насилствено да работят със сводник. Когато попаднат в капан на експлоатация, трафикантите отнемат огромна част от приходите им за сексуални услуги, принуждават ги да работят в извънредни и нездравословни условия и най-често ги заплашват, упражняват психическо и физическо насилие, за да не излизат от схемата на експлоатация.
В България проституцията не е криминализирана, но де факто съществува възможност секс работничките да бъдат наказвани за придобиването на доходи чрез неморална дейност. Това поставя секс работничките в още по-висока степен на уязвимост, тъй като сводниците ги залъгват с протекции от преследване и наказание. Северозападна България е най-бедният район в страната и жените от този район често избират секс работата, като своя временна професия. От тази професия, обаче, се обогатяват други хора, а не самите жени предоставящи секс услуги.
От началото на септември, „Дигнита“ започва работа на терен с жени, предоставящи секс услуги, за да им помогне да разпознават и избягват схемите на трафик с цел сексуална експлоатация. В рамките на проект „Моето тяло, моите права“, финансиран от Българския фонд за жените, екип на фондация „Дигнита“ ще проведе срещи с жени, предоставящи секс услуги във Враца, Видин и в София, за да ги запознае с техните права и да им помогне да излязат от клопката на експлоатацията. Екипът на „Дигнита“ ще работи с група жени, за да им разкаже за достъпа им до съд, за възможностите им да претендират обезщетение, както и за други основни права. Жените ще получат безплатни консултации и правно представителство, в случай че са попаднали в схема на трафик с цел сексуална експлоатация.
В рамките на инициативата „Моето тяло, моите права“ „Дигнита“ ще представи позиция по делото W. v. Bulgaria в Европейския съд за правата на човека. Крайната цел на делото W. v. Bulgaria е ЕСПЧ да задължи България да премахне наказателната отговорност на секс работничките у нас и да гарантира правата им -ефективни и достъпни на практика - върху спечелените от тях средства. При спечелване на делото, тази мотивирана писмена защита ще има национално влияние.