Този ноември Съветът на Европа проведе редовната среща на адвокати, представляващи жертви на трафик на хора. През 2016г СЕ създаде международната Мрежа от правозащитници, специализирани в правна помощ на такива жертви, които обменят опит веднъж на 2 години, на правна конференция в Страсбург. Мрежата включва наказателни адвокати – повереници на пострадали от трафик; наказателни адвокати – защитници на жертви, обвинени в престъпления извършени, докато са били в трафик; имиграционни адвокати; трудовоправни адвокати и др., според спецификите на съответните държавите и проблемите, които обгрижваните лица имат в тях. Събитието тази година привлече близо 40 адвокати от 21 държави-членки по Конвенцията на СЕ за борба с трафика на хора.
В първия ден на конференцията изпълнителният секретар на ГРЕТА (Групата от експерти за борба с трафика на хора към Съвета на Европа) представи преглед на заключенията на ГРЕТА от третия кръг на оценяване по Конвенцията, с фокус върху правото на жертвите на достъп до правосъдие и ефективни средства за защита. Съдията за Хърватия в Европейския съд по правата на човека и юрист от Регистратурата на Съда представиха пред участниците най-новото решение на Съда относно трафик на хора – Золетич и др. с/у Азербайджан, жалба № 20116/12. Професор по Право на Съвременното Робство от King’s College, Лондон, която е и практикуващ адвокат, сподели практиката си по изготвяне на жалби до ЕСПЧ и разясни процедурата по сезиране на Комитета по Правата на Човека на ООН. Беше представена и компилация от международноправни материали върху трафик на хора, издадена от Ludwig Bolzman Institute, Виена.
Вторият ден на конференцията беше посветен на обсъждане на стратегически дела, водени от участниците. Адвокат Наташа Добрева представи делото пред ЕСПЧ Крачунова с/у България, жалба № 18269/18 (комуникирано тук https://hudoc.echr.coe.int/eng?i=001-210388), което беше определено от юристите, представляващи Съда, като „game changer”. То е едно от двете единствени дела, висящи в момента пред Съда, които касаят правото на обезщетение на вредите от експлоатация, което се дължи от трафиканта на жертвата. Изпълнителният секретар на ГРЕТА допълни, че Крачунова с/у България е третото дело, по което ГРЕТА взима участие като трета страна, подпомагаща жалбоподателя, и първото, по което е изрично призована за това от Съда. Повече за делото можете да прочете тук: http://bit.ly/3uomTll.
Бяха представени още стратегически дела от Сърбия, Испания и Франция, както и практиката на организация от Норвегия, която предоставя правна помощ на жени жертви на трафик задържани в следствения арест в Осло по обвинения за дребни престъпления, принудени да ги извършат във връзка с това им качество (прилагане на клаузата за ненаказуемост).
Още информация за събитието и дейността на Мрежата от адвокати, управлявана от ГРЕТА, може да се прочете тук: https://www.coe.int/en/web/anti-human-trafficking/lawyers-network#{%2216408095%22:[0]}