По време на кръглата маса, проведена на 7ми юни от фондация „Дигнита“, бяха представени основните рискови фактори, които правят маргинализираните ромски общности от сегрегирани населени места, уязвими към насилие над жени и трафик на хора. Участници в събитието бяха представители на държавните институции, (Върховна прокуратура, Национална следствена служба, Министерство на вътрешните работи, Министерство на труда и социалната политика, Министрество на здравеопазването, Министерство на образованието, Агенция за социално подпомагане, Държавна агенция за закрила на детето, Национална комисия за борба с трафика на хора, Национален съвет за превенция и защита от домашното насилие, Националният фокусен център за наркотици и наркомании), дипломатически представителства, представители на общините, международни и местни граждански организации, имащи пряко отношение и роля по темите, обхванати от кръглата маса.
Съвместно с Националната мрежа на здравните медиатори, фондация „Дигнита“ представи задълбочена оценка на нуждите и уязвимостите към трафик и насилие над жени, основано на пола в две населени места – кв. Кармен, Казанлък, и кв. Дружба, Нови Пазар. Оценката е направена на база на кабинетно проучване, включващо картографиране на домакинствата, както и проведени фокус групи с представители на общността и интервюта с общностни лидери и с експерти.
Очертани бяха следните фактори на уязвимост към насилие над жени и насилие основано на пола:
Бедност - данните сочат нисък процент на регулирана трудова заетост и в двете населени места– около 17% от жителите в кв. Кармен, Казанлък са на трудов, граждански или друга форма на договор за заетост. В кв. Дружба, Нови пазар едва около 20% от анкетираните са заети на договор и самонаети. По-голям дял от заетите са мъже. Друг основен признак, обуславящ високите нива на бедност са лошите битови условия, включващи липса на течаща вода в домакинствата и електричество.
Като тежки следствия от така очертаната среда изпъкват конфликти в семейството, които прерастват в насилие, зависимост от лихвари, необходимост от търсене на препитание в контейнери.
Ранни женитби и раждания са фактор, с изключителна тежест от гледна точка на последствията за жената/девойката, съответно и за семейството. Анкетите, проведени в кв. Кармен, Казанлък показват високпроцент на раждаемост в детска възраст (82,4%,), а 21,3% от девойките в тийнейджърска възраст или са в съжителство или вече разведени. В кв. Дружба, Нови пазар, 45,4% от жените в анкетираните домакинства са родили първо дете, докато са били деца, т.е. до навършени 17 години.
Тежките последиците, които сочат тези данни, са свързани с финансова зависимост на момичето от момчето и неговото семейство, податливост на форми на трудова експлоатация, липса на възможност за образование.
Липса на образование или ранно отпадане от образователната система са основен фактор, който ясно подчертават високата степен на уязвимост сред жените от маргинализираните общности в двете населени места. Според цитирано проучване сред 193 домакинства в кв. Кармен, в групата на 19-28 годишните 5,1% не са посещавали училище, 16,2% нямат завършена образователна степен, 37,5% са завършили само начално образование, 32,4% са завършилите основно образование, а 8,8% - средно. Сред членовете на анкетираните домакинства в кв. Дружба, Нови пазар преобладават тези, които нямат начално завършена образователна степен или са завършили само начално образование (53,5%).
o Тези данните обуславят ниска възможност за реализация на трудовия пазар, и потвърждават първия идентифициран фактор – бедност, както и пълната финансова зависимост на момичетата към семейството на момчето, с което съжителстват, както и уязвимост към форми на експлоатация (сексуална и трудова).
Употреба и зависимост от наркотични вещества водят до рисково поведение, прояви на агресия, тежки случаи на физическо насилие в семейството. Данните от проучването в Казанлък сочат масово разпространение сред подрастващи и възрастни в кв. Кармен и околни населени места. И в двете общини е констатиран спад във възрастовата граница на употреба на психоактивни вещества .
Неразпознаване и приемане на домашното насилие. На база на проведените фокус групи и интервюта, изводите са, че в конкретните маргинализирани общности патриархалния модел и страха от отхвърляне от семейството са водещи, и стигат до определяне на доминантната роля на момчето /мъжа, от една страна, и до нормализиране на домашното насилие, от друга.
Заключителната част на събитието беше посветена на извеждане на препоръки, с цел предприемане на последващи действия от страна на отговорните институции и организации за адресиране на очератните рискове и фактори на уязвимост. Очертани бяха препоръки, съотносими към три основни нива на въздействие – национално, местно и общностно ниво.
Препоръки на национално ниво:
Всеобхватни, системни и многосекторни политики, които да адресират различните първопричини за наличието на насилие над жени, основано на пола;
Повишаване на образованието и информираността на децата и младежите в най-ранна възраст на тема права на човека, дискриминация и насилие над жени, основано на пола. Подобряване на здравно и сексуално образование в училище;
Равен достъп до качествено образование и мерки за адресиране на отпадането от образователната система;
Програми и достъпни превантивно-консултативни услуги за превенция на употребата на наркотични вещества и за лечение на лица със зависимости;
Засилено разследване и преследване на мрежите за производство и разпространение на психоактивни вещества, както и на трафик на жени с цел сексуална експлоатация.
Препоръки на местно ниво:
Координация между заинтересованите страни, с цел превенция, ранна идентификация на случаи на насилие над жени, основано на пола;
Създаване на достъпни консултативни информационно-превантивни услуги, базирани в общността;
Разширяване на мрежата на кризисните центрове и предоставяните услуги за пострадали от домашно насилие;
Изграждане на капацитета на здравните медиатори за разпознаване на индикатори за домашно насилие, употреба на ПАВ, трафик с цел сексуална експлоатация;
Системна, продължителна работа с цел оценка на уязвимостите и укрепване на капацитета на здравните медиатори и неформалните лидери в общността за разпознаване, сигнализиране, рефериране на случаи на насилие над жени, основано на пола;
Системна, целенасочена работа със семейства, с цел адресиране на дискриминация срещу момичета и жени, запознаване с права и ползи от равнопоставеност на индивидуално, семейно и общностно ниво.
Кръглата маса бе организирана в рамките на проект „I Rise, Too!“ Овластяване на жените и момичетата от ромските общности за разпознаване на трафика на хора с цел сексуална експлоатация като форма на насилие, основано на пола, който се осъществява в партньорство с Националната мрежа на здравните медиатори и с финансовата подкрепа на Постоянно представителство на Франция към ООН.