През изминалата година фондацията „Дигнита„ работи активно за повишаване разпознаваемостта на жертвите на трафик с цел сексуална експлоатация и насилие, основано на пола сред маргинализирани ромски общности, чрез партньорството с Национална мрежа на здравните медиатори. С цел ранно противодействие на тежките форми на насилие над жени и момичета, съвместната работа включи обучение на здравните медиатори, работещи на терен с лица в риск в сегрегирани ромски общности в две населени места – гр. Нови Пазар, кв. Дружба, и гр. Казанлък, кв. Кармен. И в двете населени места, обект на изготвените анализи, са налице фактори, които правят представителите на ромските общности уязвими към нарушаване на техните основни човешки права. Основната рискова група са жени и момичета от ромски произход, живеещи крайно изолирано с органичен достъп до социални, здравни и образователни услуги, силно зависими от партньора си и семейството му.
В рамките на проекта бяха проведени теренни проучвания, които имаха за цел да установят нуждите на здравните медиатори при тяхната работа със семействата в риск в конкретните населени места, както и специфичните фактори във всяко населено място, които повишават риска от насилие над жени, основано на пола, съответно – водещо до сексуална експлоатация.
В хода на работа се установиха следните общи фактори на уязвимост към насилие над жени и насилие, основано на пола:
- Бедност и безработица
- Липса на образование или ранно отпадане от образователната система
- Ранни женитби и раждания, многодетни майки
- Зависимости към наркотични вещества и алкохол
Изготвените констатации и препоръки от двата анализа бяха представени на кръгла маса през м. юни 2024 г. пред ангажирани с темата представители на държавни институции, неправителствени организации и експерти. Превенцията и противодействието на тези тежки форми на хронично насилие и зависимост не могат да бъдат регулирани само в резултат на конкретна мярка. Именно за това фондация „Дигнита“ настоява за системни и многосекторни политики на национално ниво, които да адресират различните първопричини за наличието на насилие над жени, основано на пола.
Паралелно са необходими специални мерки на местно ниво за повишаване на осведомеността за правата на жените, за първи признаци на насилие, както и за индикаторите за въвличане в трафик на хора с цел сексуална експлоатация. Ресурсите в самите общности също следва да бъдат мобилизирани, тъй като са основен потенциал при ранно идентифициране на нарушения спрямо правата на уязвимите групи.
Като гражданска организация, ангажирана с превенцията и противодействието на най-тежките форми на насилие над жени, ще продължим да овластяваме лицата, които работят на първа линия сред деца и лица в риск, както и да предоставяме подкрепа на самите пострадали лица.
Пълният текст на двата доклада може да намерите на следните линкове: - Фактори на уязвимост към насилие над жени, основано на пола в квартал „Кармeн“, гр. Казанлък и Фактори на уязвимост към насилие над жени, основано на пола в квартал „Дружба“, гр. Нови Пазар .