Кризата с COVID-19 изостря риска от насилие основано на пола, като най-уязвими са момичетата и жените от маргинализирани групи и етнически малцинства. Според данни на УНИЦЕФ, всяка трета жена в света е преживявала физическо и/или сексуално насилие от страна наинтимен партньор или сексуално насилие от страна на друг извършител. В повечето случаистава въпрос за насилие от страна на интимен партньор.
В България, само през първите 5 месеца на 2021 година, 6 жени са убити от своя партньор или съпруг. Въпреки че липсва официална статистика за случаите на домашно насилие, неправителствени организации, които работят с жертви сочат, че случаите на физическо и вербално домашно насилие в България са се увеличили с 80% след започването на пандемията. Най-сериозен ръст е отбелязан по време на рестриктивните от средата на март до средата на май миналата година.
Една от тежките форми на насилие над жени основано на пола е трафика на хора с цел сексуална експлоатация. В България 87% от жертвите на трафик са жени, 95 % от жертвите на трафик с цел сексуална експлоатация са момичета и жени, които най-често произхождат от малки населени места, с високи степени на бедност, безработица и маргинализация на малцинства. Икономическия ефект на пандемията, както и нарастващите нива на домашно насилие, водят до повишаване на риска от трафик на хора с цел сексуална експлоатация.
При все това, в малките населени места, темите “насилие основано на пола”, “трафик на хора с цел сексуална експлоатация” най-често са теми табу. И докато за тези явления рядко се говори, момичетата и жените не са застраховани от тези тежки форми на насилие.
Галиче е малко селце в Дунавската равнина, с около 1700 жители и история, богата с антични предания и тракийски съкровища, които сочат че мястото е било кръстопът през римско време. Съвременната му история, обаче, е белязана от най-тежкото насилие основано на пола извършено върху момиче, изнасилено и убито от свой съселянин през 2020г. Разтърсващите събития, както и неблагоприятните влияния, оказани от пандемията по отношение на насилието основано на пола, мотивира фондация „Дигнита“ да потърси сътрудничество с представители на общността, за да окаже подкрепа на момичетата и жените в населено място.
В рамките на инициатива, финансирана от посолствата на Франция и Холандия в България, фондация „Дигнита“ си поставя за цел да работи съвместно с момичета и млади жени от общността в Галиче, за да им помогне да разпознават на ранен етап признаците на насилие срещу жени, основано на пола. Заедно с неформални младежки лидери от село Галиче, екип на „Дигнита“ ще идентифицира момичета и жени, които имат мотивация да задълбочат познанията си в темата „насилие основано на пола и трафик с цел сексуална експлоатация“.
Чрез проведено обучение за обучители, проектът си поставя за цел да овласти млади жени и момичета от уязвима група в с. Галиче да разпознават насилието над жените, основано на пола, като разгледат в дълбочина и една специфична форма: трафик, с цел сексуална експлоатация. Чрез специално изготвени обучителни модули, инициативата цели да обучи обучители и да изгради техните умения да разпознават признаци на насилие в ранен етап, както ги подготви да разпознават и да използват механизмите за подкрепа на момичета и жени жертви на насилие основано на пола и трафик на хора с цел сексуална експлоатация. Проектът цели да развие знания и умения на момичета и жени от село Галиче, като по този начин ги извади от ситуация на потенциални жертви на насилие и трафик на хора и ги овласти да предпазят себе си и свои близки и роднини. В обучението ще участват 20 момичета и жени от български и ромски произход, на възраст между 18-35 години, живеещи в село Галиче.
След проведеното обучение, „Дигнита“ ще продължи да работи с момичетата и жените от село Галиче, като разглежда и консултира конкретни казуси, свързани с насилието основано на пола и трафика на хора с цел сексуална експлоатация. Предвидените консултации целят подпомагането на конкретни случаи на насилие, основано на пола с високо квалифицирана социална, психологическа и правна помощ. В рамките на проекта ще бъде създаден кратък документален видео материал, който ще отрази проведеното обучение и ще покаже потенциалът на момичетата и младите жени да се противопоставят на насилието, основано на пола.
Проектът, на стойност 12 801 лева, се изпълнява с финансовата подкрепа на Посолство на Република Франция в България и Посолство на Кралство Нидерландия в България.
Според Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие от 2011 г., терминът насилие срещу жени, основано на пола се разбира като нарушение на човешките права и форма на дискриминация срещу жените. Терминът означава всички актове на насилие, основано на пола, които водят или има риск да доведат до физически, сексуални, психологически или икономически негативни последици или страдание за жените, включително и заплахите за такива действия, принудата или произволното лишаване от свобода, независимо дали това се случва в професионалния или в личния живот.