През първата половина на годината, Специалният докладчик на ООН относно насилието над жени и момичета, неговите причини и последици, изготви мащабен доклад, изследващ насилието като форма, причина и последица на проституцията. Докладът беше представен и защитен по време на лятната сесия (18 юни –12 юли 2024г) на Съвета по Правата на Човека на ООН. В процеса на подготовка на доклада си, Специалният докладчик покани организации и институции по света да му предоставят информация относно действащо законодателство, правоприлагане и социални реалности, касаещи живота на жените в проституция. При завършването му, докладът се базира на над 300 становища, събрани от широк спектър заинтересовани страни, като едно от тях е становището на фондация „Дигнита“ .
Препоръките, които Дигнита предложи са :
- Държавите да полагат усилия да насърчават жертвите на насилие да докладват престъпления пред властите;
- Държавите да прилагат полово-чувствителен подход към насилствени престъпления и да анализират причините те рядко да се докладват;
В своето становище, Дигнита се фокусира върху въпроса на Специалния докладчик: На какви форми на насилие са подложени проституиращите жени и момичета? В контекста на България, Дигнита постави на първо място икономическото насилие. В глобален мащаб, Специалният докладчик поставя на първо място в доклада си физическото насилие в системата на проституция. Веднага след него е отчетено икономическото насилие:
„Икономическото насилие и маргинализация включват получаване на малко или никакво заплащане, експлоатиране за дълги часове, изнудване, отказ на клиенти да плащат, обири от сводници, клиенти и други експлоатиращи участници, принудително плащане на „лихва“ на сводници, глоби на полиция, доживотно задлъжняване и подкупи на ключови играчи в системата на проституция. Други включват плащане на сводници за наем, работа или основни услуги. Жените мигрантки често са вързани с дълг, още преди да влязат в проституция, поради разходите и посредническите такси, начислени за пътуването им, които след това се използват да ги принудят да продават сексуални услуги. Много плащат данъци чрез своите сводници, което още повече контролира и намалява шансовете им да си тръгнат. Експлоатационни практики в системата на проституция често препятстват достъпа на жертвите до образование, здравеопазване и други съществени услуги, и им отказват достъп до най-базисните им права, като храна, вода, хигиенизиране, дрехи, здравни услуги и медицинска грижа. Много жени и момичета продължават да са в капан на нищета и ситуацията им се влошава, дори след като излязат от проституция.
Представяме едни от най-важните обобщени препоръки, отправени от Специалния докладчик към Правителствата.
„Държавите трябва да избягват да стават „държави-сводници“, чрез отмяна на закони, които позволяват, толерират или извиняват насилието и експлоатацията в системата на проституцията и порнографията. Още повече, държавите имат отговорност да предпазват и подпомагат жертвите на проституция по полово-чувствителен начин, и да осигурят компенсации. Те също трябва да адресират скритите причини за насилие срещу жени, като тези съществуващи в системата на проституция, включително чрез премахване на търсенето на проституция, чрез борба със социалноикономическите неравенства, дискриминацията и маргинализацията. …
Проактивно да разследват и квалифицират извършването на престъпления в системата на проституцията (напр., да квалифицират убийството на жени и момичета в проституция като фемицид), да се съмняват в експлоатация на проституция, когато жени или момичета изчезват, и да прилагат същата отдаденост, посветена на отстраняване на робството. …
Да се борят с дълбоките причини на системата за проституция, включително сексизъм, расизъм и класово-базирано преимущество, полово-дискриминационни закони, които залагат в капан на бедност жени и деца и ги правят уязвими към проституция. …
Да работят с медиите, така че материали, свързани с проституция, да се отразяват по щадящ за жертвите начин, прехвърляйки тежестта на отговорността върху извършителите, премахвайки стигмата и подхранвайки уважение към достойнството и човешкия облик на проституиращите жени и момичета“