„Държавите членки могат да създадат национален фонд за жертвите или подобен инструмент съгласно националното си законодателство, за да изплащат обезщетения на жертвите“
Това гласи една от промените залегнали в актуализираната Директива 2011/36/ЕС относно предотвратяването и борбата с трафика на хора и защитата на жертвите от него. Тази година, 2024, Европейският съюз направи една значима крачка в противодействието на трафика на хора. Нарастващите и променящите се заплахи и рискове, свързани с формите на експлоатация, наложиха преосмисляне на съществуващата основна законодателната рамка в съюза - Директивата на ЕС за борба с трафик на хора от 2011 година. В този контекст, на 23 януари 2024, белгийското председателство на Съвета и представителите на Европейския парламент постигнаха споразумение за промени в европейското законодателство за борба с трафик на хора.
Една от най- съществените промени е добавянето на още три форми на експлоатация:
✳️ принудителните бракове ✳️ незаконното осиновяване ✳️сурогатното майчинство
Актуализацията на директивата за предотвратяване и борба с трафика на хора въвежда гаранции от страните членки, съзнателното използване на услуги, предоставяни от жертви на трафик, да подлежи на санкции.
Държавите членки предстои да гарантират, че жертвите на трафик на хора ще имат достъп до съществуващите режими за обезщетяване на жертвите на умишлени насилствени престъпления, като е предложената форма включва създаване на национален фонд за жертви или подобен инструмент съгласно националното си законодателство, за да изплащат обезщетения на жертвите.
При определяне тежестта на наложените наказания е предвидено допълнително отегчаващо обстоятелство, което взема предвид засиленото разпространение посредством информационни и комуникационни технологии на изображения, видеоматериали или други подобни материали със сексуален характер с участието на жертвата.
Юридическите лица, подведени под отговорност за престъпления, свързани с трафик на хора, ще подлежат на засилени санкции като лишаване от достъп до публично финансиране, включително тръжни процедури, безвъзмездни средства, концесии и лицензи, както и отнемането на разрешения и лицензи за извършване на дейности, довели до извършване на престъплението.
Въведените промени отбелязват изключително голяма крачка в начина на управлението и общата политика за борба с трафика на хора, като е подчертан мултидисциплинарен и междусекторен подход. Като ключови етапи в целия процес са обособени идентифициране, подпомагане и закрила на жертвите. Акцент е поставен върху защита, подкрепа и овластяване на жертвите, особено на жените и децата.
Приемането на преработената Директива за борба с трафика на хора представлява важен етап в укрепване и унифициране на законодателствата на национално ниво в ЕС. В следващите 2 години, до 15юли 2026 г., предстои транспониране на Директивата от държавите членки в националните законодателства.
Фондация „Дигнита“ ще участва активно, както до сега, в експертните дискусии свързани с промените в Директивата на национално и европейско ниво, като част от застъпническата си и експертна.
Пълен текст на Директивата от 13 юни 2024